tartak autobus własnymi rękami

tartak autobus własnymi rękami

Mieszkańcy małych miast lub wsi dobrze wiedzą, co ich rola życie grając żadnych urządzeń do obróbki drewna, która może dostać dużo pracy w ich pracy. W naszych czasach, na rynku budowlanym jest pełna wielu różnych modeli urządzeń do obróbki drewna, a najbardziej popularne są tartak. Wszystkie iglaste są podzielone na ramki, dysków i taśm, które są różne widoki narzędzia tnącego. tartak autobus z własnej radykalnie innego urządzenia.

zawartość:

  1. Celem tartak opona
  2. Budowa magistrali tartaku
  3. Zasada działania tartaku autobusowego
  4. tartak Produkcja opon
  5. Korzystanie domowy tartak

Celem tartak opona

Człowiek od dawna stosuje się drewno różnych ras do produkcji elementów, które są niezbędne do życia sobą. W tym czasie ludzie pracowali nad modernizacją urządzeń do obróbki drewna. piły ręczne, które były używane wcześniej, prawie zatopiony w zapomnienie. Przyjechaliśmy w celu zastąpienia ich bardziej nowoczesnych i komfortowych maszyn, które obejmują łańcuchową, Gang i maszyny przycinanie, a także autobusów tartaku.

Wszelkie budowa lub utrzymanie budynków towarzyszą dużym nakładem środków pieniężnych, które jest spowodowane przetwarzaniem drewna: piłowanie drewna, płyt dachowych żniwny, produkcyjnych, belek i elementów meblowych. Wszystko to, oczywiście, można kupić w sieci handlu detalicznego, ale kupując nowy tartak oponach wszystkie koszty zostaną z powrotem szybko zapłacił, a także z własnej maszyny do obróbki drewna można zbudować dom, kąpiel, garaż, dom i letnią altankę.

tartak autobus własnymi rękami

Głównym celem domowych drzewnego magistrali o wysokiej jakości kłody cięcie wzdłużne z dowolnych gatunków drewna na obrzeżu produkcji oraz desek obramowujący pasm forniru, drewna i maszt, piłowanie małe kłody. Tartaku tego typu przeznaczonego do wytwarzania małych partii tarcicy, dzienników i przetwarzania niestandardowych niestandardowych wielkości elementów przyjmujących.

Piły opon nie wymagają dużej powierzchni do instalacji i może być dowolnie ustawiony na ograniczonej części gruntów. Oczywiście, tartak łańcuch nie zastąpi maszyn lub ventsevomu Otsilindrovochnye frez ale cięcia drewna i zrobić płytę można własnoręcznie. Na zdjęciu widać tartaki autobusowe, które odróżniają maszyny, które działają od sieci i instalacje są trwałe, a także opcji stand-alone, działa na benzynie, z których można pójść do lasu i pozyskania pożądanego drewna.

Budowa magistrali tartaku

Trak szyna składa się z ramy, NIP zatrzymany, ruchomych rolek jezdnych wózka, z silnikiem elektrycznym, opony i pił łańcuchowych. Tartak rama jest lekka, dzięki czemu może być przewożony w bagażniku samochodu. tartak autobus może być stosunkowo łatwo przenosić i instalować w pobliżu belki, która jest cięta - w magazynie lub placu budowy drewna.

Można go wyciąć zmęczyć kłody tartaczne niemal dowolnej długości. A jeśli podasz rysunku domowy tartak opona instalacji dodatkowego kolejny punkt, więc jest to możliwe, aby zwiększyć długość dzienniku jeszcze kilka metrów. Uznaje się za bardzo korzystne przy budowie domu lub domu kraju do produkcji płyt.

Dość proste i wygodne jest projektowanie przystanków zaciskowych. Dwa zacisk znajduje się na końcu i na początku dziennika, dziennik jest dociskany wkręty dociskowe wyboru. W procesie obróbki, może pominąć zatrzymuje się na odpowiednim poziomie.

tartak autobus własnymi rękami

Ruchomy wózek może być montowany z blachy stalowej, który ma grubość 5-6 mm. To zapewnienie kierownicy i powierzchnię oporową. Potem położyła na rolkach lub łożyska. Jako łańcuch do przemieszczania wózka może być stosowany z obwodu kombajnu. Korzystanie z piłą do cięcia wzdłużnego zaostrzone gwarantuje płaską powierzchnię cięcia. Taka piła jest zamocowana na specjalnym wózku, który porusza się po szynach przez ramie.

Jego rola doskonale stalowych wykonać dwa kanały, które mają długość 8 metrów i wysokości 0,14 metra. W dalmierzem i połowę całej długości prętów otwór kanałowy otwory wykonane są w zadanej pokrycia, na przykład, z segmentów przewodu. Cała konstrukcja wykonana jest z własnego tartaku opon ręce należy zainstalować na stelażu.

Powertrain na tartaku opon może być trójfazowy silnik elektryczny, który ma moc 5,5 kW, lub można użyć automatycznego czterosuwowy silnik benzynowy o pojemności 5,5 KM. prędkość skrawania jest w tym przypadku odpowiednio, 18,6 i 9,7 metrów na sekundę. Silnik elektryczny jest umieszczona na górze specjalne narożniki spawanych.

tartak autobus własnymi rękami

Bar i łańcuch do tartaku, normalny. Podczas cięcia sztywność opony eliminuje wiele wad, takich jak, na przykład, fale, i osiąga metalu dokładnością ± 1 mm do 6 m długości. Podczas piłowania grubość cięcia szyny nie jest więcej niż przy użyciu piły. Pod koniec urządzenia blokującego jest ustawiony centralnie w tartaku autobusowego, który jest przeznaczony do zabezpieczenia dziennik.

Zasada działania tartaku autobusowego

Zasada działania jest podobna do tartaku opona Sawmills pracy Tape. Log w procesie przetwarzania jest nieruchomy i cięcie jest wykonywane za pomocą piły, który jest dołączony do ruchomego wózka. Główną różnicą pomiędzy tymi modelami polega na wykorzystaniu piły łańcuchowej jest dołączony do magistrali.

Łańcuch jest o wiele tańsze niż te, które są zainstalowane w piły taśmowej, szybciej i łatwiej być przygotowany do pracy i ma długą żywotność. Ale ostrze taśmy nie może być stosowany po przepracowaniu 10 godzin, tak aby przywrócić jego właściwości. Jeśli wykonane prawidłowo, czy oddzielenie zgrzytanie zębami, tkanina pas wchodzi w ruinę, a drewno jest otrzymywany jest słaba lub bezużyteczne.

Tak więc, korzystanie z sektorem prywatnym tkaniny pasa jest związana z wieloma problemami. Ten łańcuch, które są używane w Tartaku opon, nie wymaga takiej opieki i gruntowne przygotowanie do pracy, o czym świadczy wideo autobusu z rękami tartaku. Łańcuch jest zaostrzony i natychmiast wprowadzane do tartaku. Ponadto, nawet jeśli niska jakość ostrzenia jakość cięcia nie ucierpi: to jest doskonała ze względu na sztywność opony, a falowanie i lufa nie będzie występować w żadnych okolicznościach.

tartak autobus własnymi rękami

tartak autobus może być zainstalowany w każdym pomieszczeniu, jeżeli następujący warunek jest do ochrony urządzeń elektrycznych przed skutkami opadów. Powinien on być w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Tartak jest umieszczona na równym podłożu. Pod tor, jeśli nie ma akceptowany zestaw kotwica. Tor kolejowy i autobusowy na podwoziu wystawiać poziomo.

Tartak do piłowania oponę zrobić poziomą płaszczyznę podczas przemieszczania wózka ręcznego do autobusu. Ruchoma jest przenoszony wzdłuż elementu prowadzącego w stosunku do poddawanych obróbce kłód, które znajdują się w ruchu. Pokrętło regulacji wysokości jest obracany ręcznie opuszczania lub podnoszenia autobusu.

zaleca się wstępnie zanurzone w oleju i trzymał go na noc na dłuższy okres użytkowania nowego łańcucha. Jeśli zużyte zębatki napędowej, nie może nosić jej nowy łańcuch, ponieważ jest to konieczne, aby zmienić stare gwiazdy, jak pokazano w filmie z tartaku autobusowego. Bądź ostrożny podczas łańcucha na jego napięcie, które powinny być dokładnie regulowane, a smarowane opony, tak regularnie, pompa oleju olejarki w koronce nosa.

tartak autobus własnymi rękami

Intensywne prace na oponie powoduje prace tartak regularnie potrzebują ostrzenia łańcuchów tnących. Ostrzenie średnio przyjęty robić co pół - dwie godziny, w zależności od gęstości tarcicy. Ostrzenie piły maszynę do ostrzenia łańcuchów, którego chcesz użyć, który łatwo dostosowuje się do każdego kąta nachylenia i ostrzenie. Aby uniknąć zatrzymania procesu cięcia, zawsze zalecane jest przydatny do zapasów części łańcucha piły.

tartak Produkcja opon

tartak autobus, wykonany własnymi rękami, będzie niezawodny pomocnik na farmie. Tworząc ramę wykonaną z dwóch kanałów stalowych, które mają długość 8, oraz wysokość 0,14 m. Ponadto, zastosowanie metalowych kątowników lub szyny. Kęsy trzeba tych, którzy mają doskonałą prosty kształt. U poprzeczne wzdłuż długości otworów o średnicy blisko 14-16 mm w odległości około 1,5 m, co można zobaczyć na rysunkach tartakami magistrali.

W zależności od liczby otworów, aby wytworzyć z segmentów specjalnej rury tie wody. Dane muszą być mocowane za pomocą śrub lub kołków gwintowanych. Tartak elementy konstrukcyjne, które wstępnie przygotowane, trzeba złożyć i ustawić na ruszcie. Liczba liczników zależy od długości. Najnowsze rack umieszczone w odległości jednego metra od końca prowadnicy.

tartak autobus własnymi rękami

Aby wykonać konstrukcję klamry racjonalnie rozwiązać szelki. Następnie instalacja ruchomy wózek, który okazuje się zamontowanie płytki stalowej o grubości 4-6 mm, i długości - 0,6 m, w zależności od wielkości silnika. Aby podnieść płyty czołowe mocujące i uszczelki.

Elementy odpowiedzialne za zapewnienie swobodnego przepływu mechanizmu, jak pokazano w filmie domowej roboty tartaku autobusie. Jednocześnie wymaga bardzo minimalny luz. Jastrych dystansowe odbywa się za pomocą śrub. Wyeliminowania-play, dołączając do obszaru wózek oporowej. Wózek może być zamontowane na rolkach lub łożyska.

tartak autobus własnymi rękami

Na wale profilu aluminiowego silnika elektrycznego napresovan z dwóch strumieni. Siła z silnika jest przekazywana za pośrednictwem dwóch pas na kole pasowym znajdującym się na ramieniu cięcia. Koło pasowe, które mają średnicę wynoszącą 80 mm przy zewnętrznej krawędzi, może być pobrana z kultywatora silnika. Napędzane koło pasowe siła jest przenoszona przez obraca się walec na dvuhpodshipnikah na gwiazdy, a następnie w łańcuchu.

Obwód jest wykorzystywany do celów przemieszczania wózka z piłą i silnika. Łańcuch na tartaku opon powinno być dobrze rozciągnięty, jak na zdjęciu domowym tartaku opon. Taśmy naciągowe i łańcuchy mogą być wykonywane ręcznie, mocowanie dwóch śrub z nakrętkami. można dodatkowo umieścić na śruby napinacza łańcucha zaostrzenia, ale curling wysiłku tyle, że łańcuch jest napięty. Zaleca się, aby ułatwić pracę z sieci do smarowania z olejem ciągłego smarowania.

tartak autobus własnymi rękami

Pokrętło jest zamontowany na jednym z kół zębatych tulejki, które są umieszczone na krawędzi prowadnic. Następnie można prowadzić wytwarzania urządzenia blokujące do drewna: w rurze o średnicy 3-4 cm dodaje ruchomy pręt, który jest wyposażony w ogranicznik na żądanej wysokości Śruba M8. Nieruchomy górny pręt dociskowe, które mają długość równą co najmniej 1,5 cm i zaciski krzywki.

Korzystanie domowy tartak

Po dokonaniu domowy tartak autobus, można przystąpić do jej instalacji. Tartak zamontowane na prowadnicach za pomocą czterech rolek nośnych. Rolki mogą być zmieniane z napinaczami tego samego kultywatora silnika. Należy zauważyć, że opona a łańcuch musi być dostosowany do cięcia wzdłużnego. Układ będzie ostrzejszy, tym łatwiej jest wyciąć drzewo. W dniu trzeba będzie zmieniać się od 2 do 4 łańcuchów. Na zdjęciu można zobaczyć autobusowe iglaste cechy łańcuchów i opon.

Aby ustawić Grubość tarcicy płyt może być zainstalowany pionowej śruby, przy czym obrót przenosi ramki z urządzenia tnącego. Rozmiar zaczął wykazywać w wierszu, a gdy się doświadczonym ramschikom, masz ustawić grubość obrabianego materiału na obrót śruby.

tartak autobus własnymi rękami

Na początku bezpiecznego drewna według rysunków ramy autobusowego widział własnymi rękami, na otwartym zbiorniku z olejem z kranu, uruchomić silnik elektryczny, opuść klatkę i wirnik może ruszyć autobusem tartaku. Siła, z których utwory zostaną przeniesione tartak, mała. Ta ilość zależy od grubości półwyrobów, skały i sekatym drewna, stan drewna - suche lub świeże, jak i na poziomie obwodu podłoża.

Wykonany własnymi rękami tartak jest w stanie wyciąć wszelkie drewno, ale wskazane jest, aby używać svezhezagotovlennuyu, nie suszone, jak to się mówi, parzona. Łatwiej wyciąć sosnowych bali, miękkie drzew liściastych - olcha, klon, topola, osika, cięższe - jesion, wiąz, dąb. Najciężej pracować akacja parzona, ponieważ ta rasa jest bardzo gęste i twarde drewno.

Domowe tartaku stanie tarcica, maksymalna długość 7 m, a maksymalna średnica - 40 cm. Szybkość cięcia tworzywa drzewnego może być opisany jako - trzy płyty z drewna sosnowego m półfabrykat, który ma średnicę 25 cm, na wylot 7 minut.

Więc nauczyłem się jak zrobić własny tartak autobusów. Szyna ze stali różni tartaku cięcia drewna, precyzyjne, zwarty, niski koszt tartaku opona projekt prostota, niezawodność, niski ciężar, ergonomię podczas pracy, łatwość transportu, trwałości i bezpieczeństwa. Jeśli masz dużo budynku, nadszedł czas, aby pomyśleć o zrobieniu maszynę w oponach, który jest przeznaczony do podłużnego przetwarzania logów.


Like this post? Please share to your friends: