Układanie parkietu własnymi rękami

Układanie parkietu własnymi rękami

Wood floor - jest zawsze piękna, oryginalna i ciepła. Aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę komfortu nie jest porównywalna z innymi rodzajami podłóg. Aby stworzyć indywidualny wyrafinowany i szlachetny parkiet służy. Parkietu może być utworzona modny unikalny wzór, który dlatego jest popularna nawet dzisiaj, pomimo faktu, że parkiet r - skomplikowane i czasochłonne. Nie należy jednak koniecznie zadzwonić do eksperta po przeanalizowaniu technologii i przestrzeganie wszystkich zasad i wytycznych, wszystkie r praca może być wykonywana niezależnie. Zadanie to jest uproszczony dzięki temu, że wszystkie nowoczesne paski parkiet są z układu na pióro i wpust, co przyczynia się do zwartej i uszczelniania elementów parkietu bez przerw.

 1. Podłoga z parkietu - wybierz drewna
 2. Kupić kawałek parkietu - zwracać uwagę na jakość
 3. Technologia układania parkietu
 4. Prace przygotowawcze przed ułożeniem podłogi
  • Przygotowanie podłoża betonowego
  • Układanie sklejki na legarach
  • Wytwarzanie starej drewnianej podłogi
 5. Układanie parkietu własnymi rękami
  • Sposoby układania parkietu
  • Jak umieścić kawałek parkietu - Kamienie milowe
  • Opcje do układania parkietu
 6. szlifowanie parkietu
 7. Shpatlevanie i gruntowania parkietu
 8. Autopsja podłoga parkiet inkrustowane lakieru lub oleju

Podłoga z parkietu - wybierz drewna

Rodzaj drewna jest nie tylko kolorów podłóg, ale również trwałość, ponieważ różne gatunki drewna mają różną twardość i odporność na wilgoć. Na przykład, sosny i inne iglaki nie są wykorzystywane do produkcji parkietu z powodu wyjątkowej miękkości. Na podłodze sosnowego, nawet ujawnia kilka warstw lakieru, pozostaną ślady po obcasach i innych ostrych przedmiotów.

Gatunkami najczęściej stosowane do podłóg są dąb, orzech, klon, jesion, buk i inne.

parkiet dębowy

parkiet dębowy - klasyka gatunku. Jest to solidny, odporny na wilgoć, ma piękny wzór kolorów, które mogą mieć różne odcienie brązu. Jedyną wadą jest to, że konwencjonalny dębu ciemnieje w czasie. Reszta jego występu na wysokościach. Przy zakupie parkiet dębowy zwrócić uwagę na czas jego suszenia, przyspieszone opcję suszenie nie jest konieczne.

parkiet buk

parkiet buk Ma to taką samą twardość jak dąb, ale posiada gładką i miękką ciepłą lub czerwony odcień żółtawy, dla której cenione. Buk - kapryśny skała. Pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, jest zakrzywiona i zdeformowane, co wymaga szczególnej troski i zgodności z optymalnymi warunkami działania dla nich.

Parkiet z klonu

klon parkiet Pierwszy wydaje się białe, ale w końcu trochę żółty. Twardość nie jest gorszy od dębu, a w niektórych ras ta jeszcze bardziej. Należy zwrócić uwagę na czas wysychania, szybko wysuszono drewna klonowego odkształca się w czasie.

wiśnia parkiet - brązowy ze zdalnym odcieniu różu, ale nieco ciemniejszy z upływem czasu. To ma mniejszą twardość niż dębu, jednak jest dość popularny, ponieważ jest łatwy do obróbki i wykończenia.

Parkiet z merbau

Parkiet z merbau - opcja egzotyczna. Jest ceniona za piękne wzory w kontekście lufy oraz szerokiej gamy kolorów - wszystkie odcienie brązu. Merbau nie surową wodę, a więc pełne żywicy, że są trudne do przetwarzania.

Wybierz drewna parkiet na podstawie warunków pracy w danym obszarze. Na przykład, wiśnie mogą być wykorzystane w pokoju dziecięcym, w biurze klon, dąb i może być używany w dowolnym miejscu. Nie jest konieczne, aby wykonać cały parkiet z jednego rodzaju drewna mogą być montowane ze skał w różnych odcieniach unikalny wzór.

Kupić kawałek parkietu - zwracać uwagę na jakość

Bloki parkietowe są dostępne w różnych rozmiarach rozwiązań. długość taśmy może wynosić 15 - 40 cm, szerokość 3 - 9 cm i o grubości 1,5 - 2,2 cm.

paski rozmiar parkiet

Wybierz rozmiar pasków musi opierać się na powierzchni: drobne paski będą wizualnie zwiększyć pokoju, a duże - w celu zmniejszenia. Z punktu widzenia układania listew rozmiar jest również niezbędna. Jeżeli paski parkiet są duże, liczba połączeń będzie mniej, ale wtedy będzie dużo więcej Wymogi dotyczące jakości materiału suszenia. Im bardziej taśmy, tym niższy jest jej elastyczność.

Optymalna szerokość bloków parkiet - 5 cm Jeśli chcesz użyć większych paski, kupić te, które mają nacięcia w środku, są one bardziej odporne na odkształcenia..

Co należy zwracać uwagę przy zakupie parkietu:

 • Przednia powierzchnia powinna być wolna od węzłów, szczelin i pęknięć.
 • Warstwa górna (od góry do uruchomienia narzędziowe połączenie) powinna być wystarczająco duża. Im grubsza warstwa ścieralna, tym więcej razy parkiet może być szlifowane i aktualizacji.
 • Produkty muszą być suszone do 8%. Czas schnięcia co najmniej miesiąc.
 • Konieczne jest, aby sprawdzić jakość pijany pióro i wpust. To dość 4-krotnie w nawiasach kwadratowych. Jeśli paski są połączone w łatwy i tworzy między nimi kąt 90 °, bez pęknięć i szczelin, wówczas wypust i rowek tworzą układ dokładnie.
 • Paski filtra w kierunku cięcia, obecność bieli, węzłów i zanieczyszczeń.

Najbardziej trwałe i cenne są pasy tzw promieniowej skrawania, czyli płynący wzdłuż. Cechą charakterystyczną jest to, że linie proste na powierzchni i jednolitym kolorze. Podłogi Radial gatunek droższe niż w innych odmianach.

Technologia układania parkietu

Wszystkie prace układania parkietu rozpocząć dopiero po ukończonej wykończenia sufitu i ścian, układanie komunikacji i przetestować je pod kątem wycieków. W procesie układania musi spełniać pewne wskaźniki wilgotności i temperatury. Zatem resztkowa wilgoć ścian nie powinna być większa niż 6%, wilgoci Sex - nie więcej niż 5% wilgotności względnej powietrza 35 - 60%. Optymalna temperatura - 18 - 23 ° C

Niezastosowanie się do powyższych warunków będzie prowadzić do deformacji powłoki. Jeśli położył parkiet przy wysokich stawek wilgoci pęcznieje i wpisane wilgoci. A kiedy wszystkie prace zakończą, w końcu wyschnie, będzie „zeschnąć” i nie będzie luki między matrycami. Fix to o wiele trudniejsze i bardziej kosztowne niż robić wszystko od samego początku.

Powierzchnia, na której będą układane blokowy parkiet powinien być całkowicie gładka, maksymalny błąd 1 mm, na 1 m2.

Technologia układania parkietu

Technologia układania parkietu Obejmuje ona następujące etapy:

 1. Remont starej betonowej podłodze, jeśli to konieczne.
 2. Hydroizolacji betonową podstawę.
 3. Wylewanie listwę wyrównującą 4 - o grubości 5 cm. Albo r lag na drewnianej podłodze.
 4. Gruntowanie jastrychu pod klej.
 5. Klejenie sklejki wodoodpornej do jastrychu lub mocowania sklejki na legarach.
 6. Klejenie i przybijanie do podłogi ze sklejki.
 7. Szlifowanie powierzchni parkietu.
 8. Shpatlevanie parkiet.
 9. Gruntowanie parkiet pod lakierem.
 10. Autopsji parkiet lakieru wynosi od 3 do 9 warstw.

Wszystkie te działania muszą być przestrzegane, w przeciwnym razie w końcu parkiet ssohnetsya zacznie skrzypieć lub odpadają całkowicie.

Prace przygotowawcze przed ułożeniem podłogi

Przygotowanie firmy, bazowym poziomie, być może jednym z najważniejszych zadań w Układanie parkietu. Od jakości zapięcia powierzchniowych będzie zależeć od trwałości powłoki jako całości. Koszt układania, jeśli tak to w wyspecjalizowanych firm budowlanych nie są zwykle częścią przygotowania podstawowej.

Przygotowanie podłoża betonowego

Przy układaniu posadzki będą na betonowej podłodze, pierwszą rzeczą, że musi być wodoodporne. Na tej powierzchni płyty powinien układać membranę Superdiffuzionnaya lub folię 200 mikronów. Spoiny wykonane z wstęgi folii pokrywają 15 - 20 cm, a konstrukcja jest taśmy klejonej. Na ścianie folia uszczelniająca zaczyna się na 10 - 15 cm i jest tymczasowo ustalony na niej taśmą samoprzylepną.

Następnie konieczne jest, aby wypełnić jastrychu wyrównujący, który również będzie służył jako podstawa do montażu sklejki. Grubość wylewki muszą być 4 - 5 cm, wymagane kontrolowane defekty poziome i powlekanie. - pestki wgłębienia i inne różnice wysokości.

Ważne! Przed rozpoczęciem pracy następnego tie być całkowicie sucha. To trwa około miesiąca lub dwóch. Nie spiesz się i kontynuować prace nad ułożeniem parkietu, a drewno będzie ciągnąć wilgoci z jastrychu, a to prowadzi do nieuniknionych szczepów.

Gdy wylewka jest sucha, jego powierzchnia jest powlekana specjalnych starterów, które zwiększają przyczepność zasady z kleju w tym samym czasie act uszczelnienia.

Układanie sklejki na podłożu betonowym parkietowe

Następnie, sklejka wodoodporna rozpuszcza grubości 12 mm, jest cięte na prostokąty o 50x50 cm lub 75x75 cm.

Funkcja wodoodporna sklejka ramach pakietu jednoczęściowy:

 • Chroni podłogę przed odkształceniem kurczenia.
 • Idealny poziom powierzchni.
 • Służy ona jako izolacja i część izolacji dźwiękowej.
 • Zapewnia wytrzymałość.
 • Służy jako podstawa do mocowania desek podłogowych. Jeśli podłoga układana bezpośrednio w wypełniacza, złamania z powodu warstwą wierzchnią ściągi mogą odpaść. Sklejka utrzymuje je również mocno.

Ważne! Grubość sklejki powinna być mniejsza niż 5 mm grubości parkiet. Ale do korzystania z arkuszy mniej niż 12 mm jest niepraktyczny, nie wykonują swoje funkcje. W takim przypadku mogą być układane w dwóch warstwach sklejki, vrazbezhku.

Dalsze powierzchnia jastrychu posmarowana klejem na niego i kwadratów sklejki ciasno wciśnięty i stałe kołków-gwoździ lub wkrętów. Pomiędzy kwadratów sklejki musi koniecznie pozostawić co najmniej 1 - 1,5 mm szczelina w celu zapobieżenia deformacji wykładziny jeśli obwodowo zaczyna się rozszerzać.

Ważne jest również, aby pozostawić szczelinę pomiędzy ścianą a sklejki 2 - 3 mm, to będzie wspólny ruch. Szczelina może wstawić specjalne kliny, że różnica nie jest przesunięty.

Układanie sklejki na legarach

Niekoniecznie sklejka mocowana do podłoża betonowego, można sprawić, że stary - na legarach podłogowych. Nawet nie trzeba wyrównać podłoża betonowego. Wystarczy uszczelnić, rozłożone wodoodporny film.

Hydroizolacyjne podłoga na legarach

Następnie ułożone kłody w odstępach co 35. - 40 cm opóźnienia może być stosowany jako 50x50 drewna lub 50x80 mm. Mocowane do legarów podłogowych z wykorzystaniem kątów i kołki rozporowe. W procesie układania opóźnienia jest niezbędne w celu zapewnienia, że ​​ich powierzchnia tworzy płaską powierzchnię. W tym celu lokalne różnice wysokości od podłoża betonowego można położyć drewnianą podstavochki lub przycinać zbędne.

Układanie sklejki na legarach

Podczas logowania zostaną wyposażone, przybity sklejki. Klej nie jest już w użyciu, po prostu śruby. Krok mocowania kwadratów sklejki do loguje. 10 - 15 cm są przybite sklejka jest konieczne nie tylko na brzegach, ale w środku wszystkich dzienników. wymagane jest również różnica między kwadratów.

Wytwarzanie starej drewnianej podłogi

Przed ułożeniem podłogi w starej drewnianej podłogi muszą być sprawdzone do użytku. Nigdzie nie powinno być żadnych zadrapań, dipów lub innych wad. Jeśli jednak istnieje coś takiego, trzeba być częściowo zdemontowane i naprawione belek podłogowych. Po zakończeniu renowacji starej drewnianej powierzchni podłogi jest polerowana. Układanie parkietu mogą być wykonane bezpośrednio na drewnianej podłodze bazowej bez sklejki.

Układanie parkietu własnymi rękami

Prace przy układaniu parkietu są bardzo odpowiedzialny, nie możemy biec, skraca czas naprawy. Lepiej jest zrobić sobie przerwę lub dwa dni w tygodniu, niż potem przerobić całą pracę. Bo jeden błąd - a wszystko w dół osłonę spustu.

Sposoby układania parkietu

parkiet Technologia układania obejmuje układanie na kilka sposobów:

 • Pływające metody układania.
 • Układanie parkietu na klej.
 • Układanie pomocą gwoździ lub wkrętów mocujących.
 • Układanie parkietu na kleju i gwoździ lub wkrętów mocujących.

Pływające metoda układania

metoda pływające Układanie wymaga mocowania bloków parkiet tylko do siebie za pomocą układu na pióro i wpust. W żaden inny sposób nie są one przymocowane do podłoża. Dla takiej podłogi nie zacisnął pod położyć materiały dźwiękochłonne, takie jak korek. Zakotwiczonych bloki sposób parkiet swobodnie rozszerzać się i kurczyć w zależności od warunków temperatury i wilgotności. podłogi pływające naprawy - wystarczy zbadać go i położyć ponownie. Jednakże siła takich powłok jest wysoce wątpliwa wystarczającej jeden stawy narzędzie poluzowały, cała podłoga zaczęła wypaczać i deformować.

Układanie parkietu klej

Układanie parkietu klejem Jest on uważany za bardziej trwałe, ale mniej linkujących. Podstawa obficie pokrytą klejem, a następnie ułożone parketiny, łączenie na pióro i wpust systemu. Taki sposób jest uważany za bardziej skomplikowane i kosztowne ze względu na przepływ kleju.

Układanie parkietu na kleju i gwoździ

Układanie parkietu na klej z gwoździami mocującymi lub śruby - najtrwalsze i popularna metoda. Taka podłoga nie jest prawie ulec deformacji, ponieważ są one ograniczone ze wszystkich stron. Ale w tym samym czasie do naprawy takich Flooring nie dłuższą pracę. Wszystko nadzieję na długie życie.

Jak umieścić kawałek parkietu - Kamienie milowe

Do rysowania na podłodze okazało się gładka i piękna, wskazane jest, aby wyciągnąć go na papierze. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę dokładne wymiary pomieszczenia i podłogowych desek. Jeśli nagle rysunek zostanie uzyskana, że ​​dowolna liczba nie jest liczbą całkowitą, wzór musi być przerobione tak, że krawędzie pokoju były rzędy cięcia, ale tylko prosto w dół środku.

Zacznij układania również zależy od projektu. Rozważmy przykład „jodełkę”.

 • Po pierwsze, możemy oznaczyć pomieszczenie, znajdź środku. W środku pokoju od ściany do ściany przewodu stretch, na którym skupimy.
 • Weź dwa bloki parkietem i połączyć je jako „jodełkę”, wkładając język w rowku. Na języku, rowek i klej nanosi się na końcach taśm.
 • Potem płaszcz z bazy sklejki klej, począwszy od przeciwległej ściany. Używając pacy zębatej.

Układanie parkietu na majachnye kręgowego

 • Umieszczenie „majachnuju choinkę” do sklejki tak, że lewa krawędź taśm tłoczonych przewód do podstawy i barów prawej krawędzi spoczął na kablu.
 • Dociskać pasy do sklejki, tak aby wycisnąć nadmiar kleju.
 • Następnie pasek kotwienia gwoździ lub śrub, wkrętów je taśmami rowka w 45 ° C i utaplivaja pokrywy. Na długości 40 cm pasek powinien być co najmniej dwa gwoździe mocujące.

Ważne! W procesie układania mistrza powinien siedzieć tak, że paski kolec się go.

Układanie parkietu - pierwszy rząd jodeł

 • Kolejne pasy układać na próbce. Sklejki warstwa podkładowa z pasków kleju na szerokości i grubości 1 - 1,5 mm.
 • Kładziemy bar, wkładając ją w końcu i podłużnego rowka poprzedniego, w celu uzyskania gumy do młotka. Zakotwienia śruby w rowku.

Układanie parkietu

 • Pierwsza seria desek ułożonych na wzór latarni „choinki” na lewo i prawo.

Układanie parkietu jodełka - na środku pokoju

 • Następnie stos szereg barów na lewo od „latarni choinki”, a następnie w prawo. I tak dalej, działać, rozszerzając strefę niosek, aż docieramy do ściany.
 • Wąskie gardła w pobliżu ścian wypełnić cięcie barów wielkości.
 • Pomiędzy ścianą i ostatniego rzędu paneli parkietowych wstawić klin, szczelinę o 2 - 3 mm.

Wszystkie dodatkowe prace mogą być przeprowadzane co najmniej na tydzień później, klej mógł dobrze wyschnąć. Chociaż niektórzy eksperci zalecają czekać sześć miesięcy, wówczas parkiet paski sami podjąć ostateczną pozycję.

Opcje do układania parkietu

Parkiet dobrze, że może być umieszczony w różnych wzorach, mający lamele pod różnymi kątami i w różnych sekwencjach.

Opcje do układania parkietu

„Pokład” - najprostszy sposób na układanie. Pręty są dokładnie równoległe do siebie, przy czym przesunięcie długości 1/3 lub ½ taśmy. Pierwszy pasek znajduje się w pobliżu ścianki, na pasowania z niego odcinaj kolec.

„Jodełkę” - pasy są połączone ze sobą pod kątem 90 °. Na paskach klin musi być dwa - jeden podłużny bok, drugi - wąski koniec. Należy również dwa rowki na przeciwległych bokach. Ta metoda układania jest dość skomplikowana, ponieważ seria jest konieczne, aby idealnie wyrównać.

„kwadratów” i „sieć” tworzą dość łatwo. Pierwsze 2/3/4 parkiet paski są ułożone i złączone razem, a drugi pasek łączy 2/3/4, a ułożone w kierunku prostopadłym do pierwszego. Dlatego naprzemiennie rzędy odwraca organiczny wzór geometryczny.

„Warkocze” z wkładkami z różnych gatunków drewna.

Układanie parkietu

"Diamonds" ułożone od pierwotnych rombowym parkiet.

„Szeremietiewo Star” rozplanowane dwa rodzaje prostokątnych pasków i nachylonej rombowy.

Oprócz wyżej wymienionych możliwości ich kombinacji istnieje z różnych figur i rysunków.

parkiet Art

Na r cenę parkietu zależy od układu pasków wersja. Najprostszy układ „Deck” jest wart 7,5 - 8 USD za 1 m2: „jodełkę” będzie kosztować USD 9 za metr kwadratowy, a parkietu artystycznego może kosztować od 17 USD do 35 USD i więcej. Wszystkie te ceny są cenami prac przygotowawczych i późniejszego wykończenia - szlifowanie i lakierowanie. Średni koszt układania z polerowania i lakierowania wynosi 17 USD za 1 m2.

szlifowanie parkietu

szlifowanie parkietu

Mielenie jest to konieczne, w celu uczynienia powierzchni spłaszczyć i usuwania wad spowodowanych w czasie pracy. Szlifowanie może powodować szczególne szlifierki lub konwencjonalnej szlifierki z kręgiem nazhdachki. Oczywiście, bardziej korzystnie wariant szlifierki, a pył będzie mniejsza.

Pierwszy i drugi czas mielenia prowadzi się gruboziarnistych, do cięcia dużych nierówności. Trzeci raz - drobnoziarnista, w celu uzyskania gładkiej powierzchni i usunięcia nierówności, wynikające po pierwsze nawierzchni. Następnie podłogę należy dokładnie odkurzyć, usunąć wszystkie drobny pył.

Shpatlevanie i gruntowania parkietu

Shpatlevanie parkiet

nie Zashpatlevat zapobiec wszystkie szpary w podłodze, nawet jeśli nie ma widocznych duże wady. Specjalna szpachlówka do drewna niszczona po całej podłodze, wypełnione wszystkie pęknięcia i nierówności. Po wysuszeniu podłoża musi być szlifowane powtórnie drobnoziarnistą i usunąć nadmiar kit. Potem znowu, odkurzacz podłogowy. Aby poprawić przyczepność do parkietu lakierem i jednocześnie mieć pewność, że lakier nie wnika głęboko w strukturę powierzchni drewna oshpatlevannogo parkietem podłoga jest pokryta podkładem.

Autopsja podłoga parkiet inkrustowane lakieru lub oleju

lakierowanie parkietu

Lakier zabezpiecza drewno przed wilgocią i uderzeniami mechanicznymi. Suma warstwy lakieru na podłodze może być od 3 do 9. Im większa liczba warstw, tym głębiej otrzymany obraz. Wałek lakier nanosi się na całej powierzchni na raz, a następnie pozostawić suchym podłogowy 24 - 36 godzin. Wykonują prace lakiernicze muszą być w czystych, miękkich butach.

Ważne! Natomiast lakier schnie, nie można otworzyć okna otwarte drzwi, włączyć klimatyzację, wentylację lub innych środków w celu zapewnienia projekt. Lakier należy wysuszyć tyle bezwietrzne warunki.

Wszystkie kolejne warstwy lakieru stosuje się również w odstępach na rolce suszenia 24 - 36 godzin, przy czym każda warstwa. Ostatnia warstwa musi wyschnąć przez co najmniej tydzień, więc dla niego to było możliwe, aby chodzić ostrożnie, i umieścić je w pomieszczeniu może być dostarczony dopiero po co najmniej miesiąc lub nawet dwa.

lakier parkiet jest błyszcząca i matowa. lśniący To sprawia, że ​​świecą podłogi, dzięki czemu światło w pomieszczeniu i podkreśla figurę. lakier matowy jest stosowany w celu zmniejszenia jasności wzór na drewnie i komfort ciepłej atmosferze.

Układania parkietu może być droższy niż r wynosi 2 podłogi lite - 4 razy. Ale powłoka będzie bardziej wyrafinowany i trwałe, i mniejsze ryzyko skrzypienia. Kluczem do sukcesu w tworzeniu pięknego prestiżową parkiet - kreatora cierpliwości.


Like this post? Please share to your friends: